Home - SSS - Arama - Üye Listesi - Kullanıcı Grupları - Kayıt - Profil - Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın - Giriş
KARA TUTKAL

Bu forum kilitlendi: mesaj gönderemez, cevap yazamaz ya da başlıkları değiştiremezsiniz   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız    Kavsi Forum Ana Sayfa -> Tutkal
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
turkishsabre
Misafir

MesajTarih: Sal Mar 01, 2011 7:52 pm    Mesaj konusu: KARA TUTKAL Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaşlar bir süredir araştırıyorum, balık tutkalı haricinde bir turkal daha sinir yapıştırıldıktan sonra üzerine sürüldüğünü düşünüyorum osmanlı yaylarında..bunun içinde gayet geçerli ipuçları olduğunu düşünüyorum..kara tutkal denilen ve eski bir yay yapımcısının malzeme listesinde bulunan malzeme huş ağacı kabuğundan yapılan zift renginde ki tutkaldır ve eski roma mısır ve birçok medeniyette kullanılan binlerce yıl sağlamlığını koruyan ve hayranlık uyandırıcı bir malzemedir..eski bir roma miğferinde yapılan teknik araştırmada bunun analizi yapılmış ve sağlamlığının muhteşem olduğu anlaşılmıştır. youtube da bununla ilgili bir kaç video var paylaşmak isterim..yani sadece balık tutkalı değil tendon yapıştırılan bölgeye bunu da uyguladıklarını düşünüyorum eski yay yapımcılarının.

http://www.youtube.com/watch?v=a2wTjH1AsoU
Başa dön
tevhiddavasi
Misafir

MesajTarih: Sal Mar 01, 2011 11:52 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bu malzeme koruyucu yapıstırıcı mı oluyor.yani sinir yapıstrmak için mi kullanmışlar
Başa dön
bilalhayri
Talip-Moderatör

MesajTarih: Çrş Mar 02, 2011 12:07 am    Mesaj konusu: Re: KARA TUTKAL Alıntıyla Cevap Gönder

turkishsabre yazmış:
Arkadaşlar bir süredir araştırıyorum, balık tutkalı haricinde bir turkal daha sinir yapıştırıldıktan sonra üzerine sürüldüğünü düşünüyorum osmanlı yaylarında..bunun içinde gayet geçerli ipuçları olduğunu düşünüyorum..kara tutkal denilen ve eski bir yay yapımcısının malzeme listesinde bulunan malzeme huş ağacı kabuğundan yapılan zift renginde ki tutkaldır ve eski roma mısır ve birçok medeniyette kullanılan binlerce yıl sağlamlığını koruyan ve hayranlık uyandırıcı bir malzemedir..eski bir roma miğferinde yapılan teknik araştırmada bunun analizi yapılmış ve sağlamlığının muhteşem olduğu anlaşılmıştır. youtube da bununla ilgili bir kaç video var paylaşmak isterim..yani sadece balık tutkalı değil tendon yapıştırılan bölgeye bunu da uyguladıklarını düşünüyorum eski yay yapımcılarının.

http://www.youtube.com/watch?v=a2wTjH1AsoU

Valla o kadar kaynak okudum böyle bir bilgiye rastlamaıdm hiç çok ilginç ama değişik bir bilgi araştırılması gereken bir konu.siz nereden vardınız acaba böyle bir kanıya?
Rodemi
Misafir

MesajTarih: Çrş Mar 02, 2011 3:11 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bende bu tür bir bilgiye rastladım, hatta bunun arap sakızı olduğunu düşünüyordum. Bu yazınız üzerine birtek aşağıdaki linkte buldum, fakat ayrıntılı olarak kara tutkalın ne olduğu yazmıyor...

http://www.tirendaz.com/tr/?page_id=617
Başa dön
turkishsabre
Misafir

MesajTarih: Çrş Mar 02, 2011 4:45 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

selamlar benimde böyle bir kanım yoktu fakat özelden genele gitmek bazen işe yarar diye düşünüyorum zira kara tutkal o verdiğiniz linkte yazan yay ustasının malzemeleri içinde mevcut ve yorum yapan arkadaş emin olmadığı bazı tahminlerde bulunmuş çok da güzel yazmış yazıyı ..huş ağacının kabuğundan yapılan bu tutkal verdiğim video linkinde ki gibi siyah ziftimsi bir yapıya sahip, dolayısıyla nemden bu kadar etkilenen bir malzemeyi izole etmesi ve ayrıca çok uzun dayanan bir yapıştırıcı olması açısından mantıksız olmasa gerek, özelden genele gitmek derken kast ettiğim; dünyada aslında yapıştırıcılar bakımından ortak bir literatür olmasıdır..buna bakmak lazımdır, zira her toplumun bilgi birikimi birbirini etkilemiştir ve değişik tarzlarda dahi olsa aynı türden yahut benzer malzemelerin kullanılmış olduğu aşikardır..buna örnek olarak balık tutkalını gösterebiliriz, mısırlılardan romalılara çinlilerden türklere kadar bir çok toplumda benzer kullanıma sahiptir, Tatyana Petukhova isimli akademisyenin 2000 yılında ki bi araştırmasında örnek olarak papirüslerde ve mumyalamada balık tutkalının kullanıldığı yazmaktadır.Ayrıca Frank Willer isimli almanya bonn da bir müzenin restorasyon müdürü olan kişinin incelediği katranımsı görünümlü bu çok sağlam yapıştırıcı ve koruyucu madde, çok eski bir çok savaş aletinde migferlerde kullanılmış ve 2000 yıllık olmasına rağmen özelliğini kaybetmediği de görülmüştür,Ayrıca huş ağacından yapılan bu katranımsı kara tutkalın binlerce yıllık geçmişi var ve dünyada ki belki de en eski yapıştırıcıdır,ince taş parçalarını tarih öncesi devirlerde tahtaya yapıştırmaktan tutunda,eski babilde heykelleri yapıştırmak için bile katranımsı bu yapıştırıcı kullanılmıştır yay yapımında da kullanılması gayet mümkün görünüyor. Şimdi bu yaygın kullanım örneklerinden şu sonuç çıkması muhtemeldir,katranımsı olan bu kara tutkal yazımda ki video da kıvamını da görebilirsiniz tarihten beri birçok işte kullanılmıştır,özellikle silah yapımında... - ki kompozit bir yayda kullanıldığını kesinlikle düşünüyorum- Keşke birden çok osmanlı yayı çok detaylı örnekler alınarak teknik incelemeye tutulsa,kullanılan malzemelerin kimyasal analizleri detaylı şekilde yapılabilse ve kuvvetle muhtemel olduğunu tahmin ettiğim bu olay kesin bir netliğe kavuşsa..inceleyemesek de en azından yay yapan arkadaşlarımız bunu bir denese..belki tahminimizde yanılmayız.Bu konuda ki görüşlerinizi çok merak ediyorum lütfen paylaşırsanız sevinirim.
Başa dön
turkishsabre
Misafir

MesajTarih: Çrş Mar 02, 2011 5:06 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bu malzeme belkide nemden etkilenen sinirin üzerine sürülüyo olabilir ama yapıştırıcı özelliği de olduğundan bunu tam olarak kestirmek zor, kullanımı hakkında fikir edinmek için başka nelerde kullanılıyor bu tip maddeler ona bakabiliriz mesela amerikan yerlilerinin ladin sakızından elde ettikleri kara bir tutkalımsı maddeyi kanolarının su geçirmemesi için kullanmış olmaları ve aynı zamanda tahtalarının da birbirine yapıştırılması için kullanması, her iki özelliği de taşıdığını gösteriyor sanırım.. afrikada da asyada da bu tip değişik kullanımlar mevcut..bu ladin sakızından elde edilen katranımsı kara tutkal huş ağacından elde edilene benzer türde birşey olsa gerek..taşı tahtaya yapıştırabilecek bir malzemeden bahsediyoruz ve binlerce yıl dayanıyor suya karşı izolasyon sağlıyor..baya yazı okudum bu konuda kullanımı o kadar türlü türlü ki, ufak tefek farklılıklar mevcut olmasına rağmen aşşağı yukarı aynı şey..bu malzemenin yayın neresinde nasıl kullanıldığını ancak bir yayın çok detaylı nano bazda kimyasal incelenmesiyle anlayabiliriz ki o adli tıp kurumu gibi sağlam bi inceleme yapabilecek alt yapıyla mümkün ya da yay yapan arkadaşlarımızın deneme yanılma yöntemiyle bunu kullanmasını sağlayarak nasıl ki akça ağaç harici alternatifler mevcutsa ve bunları deneyerek öğreniyosak işe yarıyor mu yaramıyor mu diye..
Başa dön
Ercan ÖZEK
Kıdemli Talip

MesajTarih: Çrş Mar 02, 2011 3:39 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Huş ağacından elde edilen kara tutkalı nationalgeo da izledim.
Yapım aşaması bana gayet zor geldi.Hatta bunu ayrı tekniklerle başka ağaçlardan da günümüzün Aborjin yerlilerinin ürettiğinide biliyorum.
Arap zamkımı olarak adlandırılır onu bilmiyorum.
Araştırmacılar bunun tarih öncesinde bile bilindiğini ispatlamışlar.
Lakin Osmanlı belgelerinde alenen çega ve balıktutkalı (mersin balığı) kullanıldığını yazıyor.
Bildiğimiz,üretebildiğimiz çega,balık,deri tutkalı varken başka ürünler aramamıza gerek yok bence.
Tamam tutunumu çok kuvvetli olabilir ama yaylarda ne sonuç verir bilinmez.yapılırsa sonuçlarını gözleriz.
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder
turkishsabre
Misafir

MesajTarih: Çrş Mar 02, 2011 4:01 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ben gerek olmadığını düşünmüyorum zira balık tutkalı ile kara tutkal vefat eden yay ustasının miras listesinde de mevcut.. kullanılmasaydı mevcut olmazdı sanırım..zaten bu konuda ki kaynaklar çok yaygın değil o yüzden deneme yanılmanın bi zararı olacağını sanmıyorum..bence denemekte fayda var ben kendi yayımda bunu denemeyi düşünüyorum.
Başa dön
arsilan
Kalfa(Halife)

MesajTarih: Çrş Mar 02, 2011 4:05 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

tirendazdaki listede bakın "Çega tutkalı" yoktur. Çünkü yay yapımcısı olmayan bir katip Çega tutkalını (rengi esmer olan bir tutkalı) "kara tutkal" diye adlandırmıştır. Fazla kaynarsa esmerleşir.
yeni şeyler denemeye gelince;
madem 5000 yılda oluşmuş bir teknolojiye alternatif arayacaksınız
1)mevcut olanı tamamen halletmiş her şeyini keşfetmiş yeni mecralara hazır hale gelmişsinizdir.
2)en az 2 aylık emeğin, zorlukla temin edilmiş akçaağacın ve size en az 100 TL ye malolmuş boynuzların ziyan olmasını göze alan bir kavsi adayısınız demektir.
3)ya da başkalarının bu tür bir ziyana uğramaları sizi hiç ilgilendirmiyor ama siz böyle bu tutkalı çok merak ediyorsunuzdur.
Buradan hareketle
En güzel hareket şöyle yapın deneyin gibi tavsiyeler yerine en iyisi kendinizin yapmasıdır veya bilinen en kuvvetli ve denenmiş olan organik veya sentetik (balık ve epoksi) tutkallar kullanmaya devam etmektir.
turkishsabre
Misafir

MesajTarih: Çrş Mar 02, 2011 4:17 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sayın Serhan,
Sizin niyetinizin ne olduğu ap açık ortada. Ne idüğü belli olmayan bir şahsın yine ne idüğü belli olmayan bir katip tarafından yazılan miras listesini aldınız önümüze Osmanlının en önemli yay yapımı kaynağı olarak getirdiniz. Üstelik Telhis_i Resaili Rumat isimli dünyaca meşhur bir eseri hiçe sayarak. Üstüne üstlük terbiyesizlik sınırlarını zorlayarak Türkiye'nin tek yay yapım ustası hocamız olan Dr.Yaşar Metin AKSOY'u sorgulamaya kalkıyorsun. Belki o yazdığın yay yapımcısı, o katibin miras listesine yazdığı şeyi basur ilacı olarak kullanıyordu. Bunun aksini kimse iddia edemez. Kusura bakma. Ben ne idüğü belli olmayan hatta belkide adamcağızın basur ilacı olartak kullandığı bir şeyi yayımda kullanamam. Sen kullanmak istersen sana kolay gelsin. Aslında bukadar açık sözlü olmak istemezdim ama senin saldırgan tavrın ve kimseyi tanımaz üslubun karşısında mecbur kaldım. Haa sana cevap hakkı da vereceğimi sanma. Burada senin gibi saygısız ve bilgisiz insanlara yer yok. Bundan sonraki hayatında başarılar dilerim. Mustafa Kani efendinin bana verdiği yetkiye dayanarak üyeliğini süresiz olarak askıya alıyorum.
Ayrıca gönderdiğiniz iki mesajınız da, Telhisi Resaili Rumat, Mustafa Kani Efendi ve Dr Y.Metin AKSOY'a sözlü saldırı ve hakaret ihtiva ettiği için tarafımdan silinmiştir.

İlkay DEMİRHAN
Başa dön
tevhiddavasi
Misafir

MesajTarih: Çrş Mar 02, 2011 7:38 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

serhan kardes gercekten guzel yerlere deginmişssin.bende ögrenmek isterim kara tutkal nasıl birşey işe yarar mı falan.hatta ilk yayımı 1yıllık uykusuna baslayınca deneme için bir arastrma ypabiliriz.
ama sunu söylemek istiyorum.
metin hocamın içinizdeki şevki söndürmek veya sizi knamak gibi bir niyeti yoktu. sadece yay yapımı konusunda belli bir tecrübe edinmeden kafayı baska seylere takmak bizi asıl işimizden oyalayabilir.
Başa dön
ilkaydemirhan
Talip-Site Admin

MesajTarih: Çrş Mar 02, 2011 8:13 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kıymetli arkadaşlar,
Artık bırakın bu kara merhem-kara tutkal meselesini. Apaçık saldırı amaçlı bir üyelik ve mesajlaşmaya şahit oldunuz. Konuyu daha fazla uzatanın anlamı yok. Dünyaca kabul görmüş yöntemin ve malzemenin dışına çıkmayın. Yeni yeni icatlar peşine düşmeyin. Konu açıklığa kavuştuğundan tarafımdan kilitlenmiştir.
Saygı ve selamlarımla,
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
arsilan
Kalfa(Halife)

MesajTarih: Çrş Mar 02, 2011 8:15 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

evet aynen bunu demek istedim. ben çok şeyi hallettim gerçekten. şimdi yayda neden burkulma oluyor, içbükey dış bükey nasıl yapışır, 320 metreye ok atan yayım neden daha fazla atmıyor, pre osmanlı yayı nasıl bir yaydı konularını araştırıyorum. yaptığım yay sayısı onu geçtiçırağım yay yaptı. ama hala eskilerin yolundan gidiyorum. yeni aramıza katılan arkadaşlarında bir öğüdü kişilik haklarına saldırmışım gibi algılamasına da içerliyorum. Daha iki gün önce yay yapım dosyalarını yolladığım(ki çoğunuza yollamışımdır) yeni hevesli genç adam "peki yayın ipini ne yapacağım benim hiç bağırsağım yok ki" diye yazmış. O na da "yahu hiç okumadan yay yapmaya kalkmışssın yayı bitirip kirişe başlamışssın cin olmadan adam çarpma" diye ikazda bulundum."babam yaşında adamsın ne hakla bana böyle diyorsun" diye yazmış.Yani böyle biriki kişi daha çıksa halim nicolur. Şimdi türkişsabre ve arkadaşlardan özür dileyerek diyorum ki akını karasını ne istiyorsanız kullanın. benim ki hariçten gazel okumak idi. Allah kolaylık versin.
Önceki mesajları göster:   
Bu forum kilitlendi: mesaj gönderemez, cevap yazamaz ya da başlıkları değiştiremezsiniz   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız    Kavsi Forum Ana Sayfa -> Tutkal Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz